Psikoteknik Belgesi

Psiko-teknik degerlendirme ve psikiyatri uzmani muayenesine tabi tutulacak kisiye,
önce psiko-teknik degerlendirme uygulanir. Kisi, düzenlenen psiko-teknik degerlendirme
raporu ile birlikte psikiyatri uzmanina basvurur. Psikiyatri uzmani, kisiye ait psiko-teknik
degerlendirme raporunda belirtilen bulgular ile psikiyatrik muayenesi sonucu elde ettigi
bulgulari birlikte degerlendirerek, söz konusu kisinin sürücülük yapmasina engel bir durum olup olmadigini belirten bir raporu iki nüsha olarak düzenler.KTY Resmi Gazete  18/07/1997 Sayi:23053

Psikoteknik degerlendirmenin amaci:Yapilan arastirmalar gösteriyor ki bu faktörlerin basinda %98’lik bir oranla insan faktörü gelmektedir.Bu faktör içinde agirlikli olarak sürücü davranislarindaki eksikliklerden ve kusurlardan söz etmek olasidir.Insan hatalarindaki kusurlari ve kaza faktörlerini üç gruba ayirabiliriz.
Birinci grup trafik kural ihlali ve sürücü hatalari;
1.Asiri hiz,
2.Yakin takip,
3.Yol vermeme,
4.Yanlis sollama,
Ikinci grup trafik kural ihlali ve sürücü hatalari;
1.Algilama,
2.Karar vermede eksiklik ve yalnislik,
Aligilayamama,yanlis karar verme,dikkatsizlik bu alanda ilk akla gelendir.
Kaygan yolda panik halde frenleme bu gruba çok iyi örnektir.
Üçüncü grup trafik kural ihlali ve sürücü hatalari;
1.Alkol (sürücü yetenek ve algilamasini olumsuz etkiler)
2.Yorgun ve uykusuz olarak araç sürülmesi.
Bu nedenlerden dolayi,sürücülerin hem kendi hem de trafikde seyreden diger araç ve yayalarin can ve mal güvenligi üzerinde dogrudan etkisi bulunmaktadir.

Özellikle yolcu tasimaciligi yapan sürücülerin kendisinden baska canlarida tasidigi için bu konudaki sorumlulugu daha da büyüktür.
Insan faktörünün öneminin bu kadar açik olmasi konunun yetkililerini harekete geçirmis,yol ve trafik güvenligini arttirmak adina önlemler almaya sevketmistir.Öncelikle Avrupa’da uygulanmaya baslanan “dogru soför” seçme uygulamasi Avrupa Birligi’ne Uyum Yasalari çerçevesinde 2004 yilinda ülkemizde baslangiç olarak ticari araç kullanicilarini kapsayacak sekilde hayata geçmistir.
Bu kapsamda sürücülerde güvenli araç kullanimi yapabilmeleri için gerekli olan dikkat,muhakeme,hiz ve mesafe algilamasi,genis görüs alani içinde uyaran fark etme,görsel algilamada süreklilik gibi zihinsel yetenekler ile tepki hizi ve koordinasyon düzeyi gibi psikomotor yeteneklerinin ölçümü PSIKOTEKNIK DEGERLENDIRME çatisi altinda yapilmaktadir.

KARAYOLU TASIMA YÖNETMELIGI MADDE 36- (1) Bu Yönetmelik kapsamindaki faaliyetlerde çalisan/çalistirilan soförlerin;
a) Tasitin niteligine uygun sürücü belgesine sahip olmalari,
b) Ilgili mevzuatin öngördügü mesleki yeterlilik belgesine sahip olmalari,
c) Büyük otobüs kullananlarinin 26 yasindan gün almis olmalari,
ç) 63 yasindan gün almamis olmalari,
d) Bedeni ve psikoteknik açidan saglikli olduklarini gösteren bir saglik raporunu yetkili saglik kuruluslarindan her bes yilda bir almalari,
e) Tehlikeli madde tasiyan tasitlari kullananlarinin, ilgili mevzuatin öngördügü egitimi aldigini gösteren belgeye sahip olmalari,
f) Uyusturucu, silah, insan ve gümrük kaçakçiligi ile terör suçlarindan dolayi hürriyeti baglayici ceza almamis olmalari,
sarttir.

Psikoteknik Testleri:
Zihinsel ve beceri testleri:
A.Sürekli dikkat testi
B.Seçici dikkat testi
C.Muhakeme testleri A-B
D.Görsel algi ve bellek testi
E.Görsel süreklilik testi
Psikomotor yetenek ve beceri testleri:
A.Tepki hiz testi
B.Koordinasyon testi
C.Hiz – mesafe ve çarpisma zamani tahmin testleri
D.Çevresel görüs testi
E.Trafige iliskin görüs testi

Zihinsel Yetenek ve Beceriler
Dikkat:

B) Anlama ve Degerlendirme (Muhakeme) Yetenegi:
C) Hiz ve Mesafe Algilama:
D) Genis Görüs Alani Içinde Uyaran Fark Etme
E) Sekil Algilamada Görsel Süreklilik:

2) Psikomotor Yetenek ve Beceriler
A) Tepki Hizi:
B) Koordinasyon Düzeyi

Yardıma Mı İhtiyacınız Var?

Aklınıza takılan her türlü soru ve bilgi için çağrı merkezimizle iletişime geçin.

Kurs Merkezimizden Görüntüler

Kaliteli Eğitim & Uzman Kadro Hemen Yerinizi Ayırın ve Ehliyetinizi Alın

Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.